Technologia

Taśmociągi – specyficzna forma maszyn górniczych

Trudno wyobrazić sobie kopalnię bez taśmociągów. To one są swoistym “sercem” całego zakładu pracy, gdyż to właśnie one są odpowiedzialne za transport węgla, kamienia i wielu innych materiałów. Sam taśmociąg ma dość specyficzną budowę, a jego prawidłowa praca zależy od wielu czynników.

Jak zbudowany jest taśmociąg?

Jak praktycznie każda inna maszyna górnicza, tak i taśmociąg jest napędzany przez silniki dużej mocy. Najczęściej osadza się je na specjalnych bębnach, które wprowadzają je w ruch. Taśmy są umieszczane na specjalnych rolkach, dzięki którym zmniejsza się siłę tarcia.

Co ważne – taśmy górnicze budowane są odcinkami, których długość zwykle nie przekracza kilkuset metrów. Pomiędzy nimi znajdują się specjalne przesypy, dzięki którym transportowany materiał jest przesypywany z taśmy na taśmę. Tak zaprojektowana konstrukcja jest bardzo wytrzymała, ale jednocześnie wymaga ciągłej konserwacji.

Bezpieczeństwo to podstawa

Taśmociągi to maszyny górnicze, w przypadku których w szczególny sposób dba się o bezpieczeństwo pracowników. Każda z nich jest zabezpieczona za pomocą odpowiedniego mechanizmu, który – poprzez pociągnięcie linki – może je w każdej chwili zatrzymać. Co ważne, linki te znajdują się w bliskim sąsiedztwie taśmy.

Ciekawie wygląda sposób zasilania takiej taśmy. W nowych układach zasilających istnieje możliwość wyłączenia poszczególnych taśm z jednego przycisku. Co ciekawe, system sterowania taśmami pracuje w oparciu o niewielki, elektromechaniczny mechanizm, który zamknięty jest w niepozornej obudowie. Wewnątrz niego znajdują się automatyczne styczniki, które realizują wszystkie zależności.

Konserwacja i niezawodność górniczych taśmociągów

Wadą taśmociągów jest ich złożoność, która znacznie wydłuża czas niezbędny do naprawy lub konserwacji sprzętu. Każda z rolek musi być w tym przypadku dokładnie nasmarowana, gdyż w przeciwnym razie może ona przetrzeć strukturę taśmy i doprowadzić nawet do jej późniejszego zerwania.

Podsumowując, maszyny górnicze to bardzo skomplikowane urządzenia, które – z racji swej złożoności – często ulegają awariom. Prawdę mówiąc, to właśnie związane z tym przestoje są jednym z największych wyzwań, przed którymi muszą stanąć funkcjonujące w dzisiejszych realiach kopalnie.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Trinitec.

Powiązane wpisy

Back to top button
Close