Czym dokładnie jest rfid system?
Warto wiedzieć, że rfid system w największym możliwym uproszczeniu można zdefiniować, jako identyfikację za pomocą fal radiowych. Wspomniana technologia umożliwia bowiem zarówno na odczyt, jak i przesyłanie danych. Jakie zastosowanie ma system rfid?
Zastosowanie technologii RFID w praktyce
Należy zdawać sobie sprawę, że rfid system jest obecnie standardem jeżeli chodzi o identyfikację osób, obiektów czy komunikacji pomiędzy nimi. Godny uwagi jest również fakt, że rfid można bez żadnego problemu spotkać nie tylko w procesach przemysłowych, ale również w logistyce, kontroli produkcji czy codziennym życiu.
Ponadto omawianą technologię wykorzystuje się w logistyce i magazynach. Warto wiedzieć, że kompletowanie towarów, dokładność dostaw czy nawet zarządzanie ich rotacją coraz częściej odbywa się dzięki etykietom rfid.
System rfid ma również ogromne zastosowanie w handlu. Należy zaznaczyć, że bramki RFID czy różnego rodzaju znaczniki towarów w handlu są doskonałym rozwiązaniem, które pozwala zabezpieczyć określony asortyment przed kradzieżą. Ponadto dzięki omawianemu systemowi możliwe jest również bardzo szybkie przeprowadzenie remanentu.
Czym dokładnie jest tag RFID?
Należy zdawać sobie sprawę, że wspomniane tagi RFID są również nazywane chipami, transponderami czy znacznikami RFID. W największym możliwym uproszczeniu są to bardzo małe nośniki danych, które są w stanie przybierać różne kształty, a także rozmiary.
Pozwalają także na przechowywanie, zapisywanie czy odczytywanie określonych informacji. Koniecznie należy również zaznaczyć, że tagi RFID można także bez żadnego problemu umieścić na urządzeniach, obiektach czy pomieszczaniach.
Czym dokładnie są czytniki RFID?
Warto wiedzieć, że czytniki RFID są to to kolejne elementy omawianego systemu RFID. Są to bowiem urządzenia mobilne albo stacjonarne, które zostały odpowiednio wyposażone w specjalny moduł transmisji radiowej (czyli anteny, która jest w stanie zarówno wysyłać, jak o dobierać określony sygnał radiowy). Możliwe jest w ten sposób komunikowanie się z tagami RFID, a także nie tylko zapisywanie, ale również odczytywanie z nich ważnych danych.
Trzeba zaznaczyć, że wspomniane czytniki rfid mogą obecnie przybierać różną postać. Może to bowiem być kolektor mobilny, biurkowy czytnik krótkiego zasięgu czy nawet czytnik UHF dalekiego zasięgu, który jest montowany na pojazdach czy masztach. Godny uwagi jest również fakt, że czytniki RFID mogą być bez żadnego problemu integrowane z antenami RFID, których zadaniem jest zwiększenie zasięgu pola magnetycznego.